Coaching mocnych stron po mojemu
Talenty, mocne strony i psychologia pozytywna to coś, o czym rozmawiam każdego dnia. Ta intensywność doświadczenia wpływa na to, co naprawdę myślę o roli talentów w rozwoju i funkcjonowaniu człowieka.
- Po co inwestować w rozwój talentów?
- Po czym poznasz, że na prawdę je rozwijasz?
- Po czym poznać dobry coaching mocnych stron?
Pracując przez ostatnie kilkanaście lat jako konsultant ds rozwoju, coach i trener, miałam wiele okazji, aby rozmyślać nad talentami oraz tym w jaki sposób przekładają się na życie i pracę. Talenty, mocne strony i psychologia pozytywna to coś, o czym rozmawiam każdego dnia. Ta intensywność doświadczenia wpływa na to, co naprawdę myślę o roli talentów w rozwoju i funkcjonowaniu człowieka.
Doszłam do wniosku, że aby dobrze korzystać ze swoich mocnych stron w codziennym życiu potrzeba obedrzeć się z kilku istotnych złudzeń. Przepracowanie tych wyobrażeń i przekonań wymaga jednak ogromnej dojrzałości i dystansu do siebie. Dystansu, którego wielu osobom w początkowym etapie zachwytu mocnymi stronami nie daje się uchwycić.
Talent to dopiero początek
Diagnoza talentów to zaledwie początek. To nieprawda, że jeśli masz jakieś talenty (cechy) lub ich nie masz to znaczy, że jesteś w czymś dobrym. Tak, dobrze zrozumiałeś. To, że masz talenty nie sprawia, że jesteś w czymś efektywnym.
To jeden z logicznych argumentów, którego sceptycy podejścia bazującego na mocnych stronach używają do podważania jego zasadności – ktoś ma talent a i tak sobie z czymś nie radzi, a ktoś ma go nisko, albo w ogóle tego nie ma, ale jest ambitny i przez to radzi sobie zdecydowanie lepiej w porównaniu z pierwszym.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Nieprawdą jest, że “dzieci zdolne mają wolne”. Diagnoza talentów jest początkiem i nie gwarantuje tego, że masz lepsze rezultaty niż inni. Możesz je mieć w pewnych obszarach jeśli intencjonalnie i celowo korzystasz ze swoich talentów i obserwujesz jakie przynoszą rezultaty.
Inwestycja w talent ma sens
Moim zdaniem ocena swojego wpływ i rezultatów jakie daje talent jest najlepszym sposobem na nadzorowanie rozwoju. Jestem psychologiem z bardzo romantycznym podejściem. Kiedyś wydawało mi się, że kiedy ja sama (a także moi klienci) poznają swoje talenty, to wiele rzeczy stanie się prostych; że to wystarczy, żeby świat po prostu je wziął, a pracodawca je pokochał. To było jedno z największych złudzeń, którymi się karmiłam przez wiele lat. Wierzyłam mocno w ideę, która stoi za silnymi stronami, ale także i to, że silna wiara uczyni cuda. Nic bardziej mylnego. Długo kręciłam się bez sensu, zafascynowana pięknem swoich własnych talentów i dziwiłam się dlaczego świat nie chce z nich korzystać. Dziś wiem, że to nie samo piękno talentów czy ni cuda, ale mądrze inwestowana praca.
Coaching mocnych stron prowadzi do rezultatów
Coaching rozwija samoświadomość. Pomaga zrozumieć meandry naszego sposobu myślenia. Szybko uruchamia procesy wewnętrzne dzięki którym z łatwością docieramy do tego, co dla nas ważne. Myślenie o sobie ulega zmianie, przestaje być czarno-białe. Zaczynamy zauważać, co jest dla nas dobre, a co nie. Wewnętrzne miary rozwoju są łatwo zauważalne przez Klientów. Więcej o sobie wiedzą, częściej się zastanawiają nad sobą, szybciej zauważają swoje nawykowe sposoby reagowania, które nie są dla nich dobre, zaczynają doceniać własną wartość i mniej siebie krytycznie oceniać. Łatwo zachłysnąć się tą samoświadomością.
Nie oceniaj swojego rozwoju bazując wyłącznie na subiektywnych wskaźnikach.
Ocena postępu i swojego działania jest bardzo ważna. Nie zapominaj że miarą efektywności są rezultaty. Tak, zewnętrzne rezultaty. Wielu menedżerów najwyższego szczebla potwierdza, to chociaż to mało romantyczne, ale skuteczne podejście. Można być głęboko uduchowionym człowiekiem i osiągać wysokie wyniki biznesowe. Serio. Można być w zgodzie ze sobą, z innymi i światem oraz robić świetną robotę. Klucze to:
- wysoka samoświadomość siebie, swojego wpływu, skuteczności swojej pracy i działań – wiem kim jestem i wiem co mogę
- pozytywne, obiektywne informacje zwrotne od otoczenia na temat skuteczności – słyszę co wnoszę.
Ocena ta nie zawsze jest przyjemna. Trzeba stawić czoła temu, że nie jesteśmy tak świetny jak chcielibyśmy być. Informacje od osób spoza naszego codziennego grona mogą być dla nas niemiłym zaskoczeniem. Możemy bowiem okazać się w odbiorze: namolni (zob. Czar), nadęci (zob. Poważanie), niezrozumiani (zob. Strateg), bojaźliwi (zob. Rozwaga), itp. Ale siła informacji zwrotnych od innych może pomóc nam spojrzeć na to, czy naprawdę się rozwinęliśmy. Bo rozwój poznasz po tym, że lepiej funkcjonujesz.
Ten proces w zależności od osoby może przebiegać szybko, albo wolno. Na pewno będziesz mierzyć się ze spadkami wiary w siebie przeplatanymi euforią swojej mocy. Na pewno przypomnisz sobie wiele doświadczeń z historii, w których dobrze i marnie funkcjonowałeś. Wykorzystaj to do wyciągania mądrych lekcji; do uczenia się o swojej sprawczości. Poznasz warunki swojej efektywności i łatwiej będzie Ci na nią wpływać. Temu ma służyć rozwój talentów.
Po czym poznać, że naprawdę rozwijasz talenty?
Talenty to nie mocne strony – to już wiesz. Twoja mocna strona to zdolność uzyskania, raz po razie, tak samo dobrych rezultatów w jakimś zadaniu – rezultatów, które są zamierzone i powtarzalne.
Znaczy to mniej więcej tyle, że Twoje talenty na spotkaniu towarzyskim i na spotkaniu biznesowym mogą inaczej działać i przynosić inne rezultaty. O ile osobom np. z talentami z domeny wywierania wpływu może być łatwo skupić na sobie uwagę, to być może wcale nie wiedzą jak z tego skorzystać. Skupienie uwagi to pierwsze krok do wywarcia wpływu, ale co potem? Tutaj wchodzą w grę konkretne umiejętności, np. komunikacyjne, prezentacyjne, negocjacyjne, sprzedażowe itd. Dopiero wtedy skupiona uwaga może zostać produktywnie wykorzystana, np. do poczynienia ustaleń, wymiany opinii, zaprezentowania produktu. W coachingu mocnych stron nie można o tym zapominać.
Zmiana zadziewa się poprzez docenianie tego, kim się jest i uczenia się siebie na nowo. Docenianie siebie bazujące wyłącznie na wyobrażeniach bardzo szybko runie. Potwierdzenia z otoczenia wzmacniają zmianę, utwierdzają w wysokiej wartości własnej, dodają pewności siebie. Dlatego też, tak ważne jest ciągłe szukanie przełożenia własnych odkryć na swój temat na działania i akcje, które przynoszą informacje zwrotne i pomagają regulować zachowanie. Tak, regulować, czyli zarządzać własnymi talentami – jedne podkręcać, inne wyciszać, uczyć się panować nad nimi znając konsekwencje ich działania (przybliżają lub oddalają od oczekiwanych rezultatów). Coaching mocnych stron to nieustanne uczenie się o sobie w działaniu i aplikowanie tych spostrzeżeń w kolejne akcje. Jeśli nie testujesz swoich odkryć, to skąd wiesz że są dla Ciebie najlepsze?
Rozwijasz się po coś
Podsumowując, w coachingu mocnych stron ważne jest, aby zrównoważyć oba kierunki rozwoju Klienta: bycia lepszym człowiekiem i lepszego działania. I możesz to rozumieć bardzo filozoficznie, albo bardzo praktycznie. Funkcjonowanie w świecie wymaga bycia w zgodzie ze sobą oraz podejmowania działań, które pomagają dawać to co z siebie najlepsze. Żadne z nich nie jest ani odrobinę ważniejsze od drugiego, ale bez utrwalania wniosków relacja z Tobą będzie oceniana “wysoka świadomość siebie, która nie przekłada się na rezultaty”.
Według mnie coaching mocnych stron jest tą drogą, która pomaga pełniej i piękniej funkcjonować w świecie.
No Comments